Циру́льник

, а, чол.
через пол. cyrulik від лат. chīrurgicus – хірург, що походить від гр. χειρουργός – виконавець вироку; хірург.
Особа, яка робить чоловічі зачіски, підстригає бороду та вуса, а також надає деякі лікарські послуги (пускає кров, ставить п’явки тощо)  — голя́р, а́, чол.
1. Зачіска в нього була під голубині крила і щоранку з політехнічної школи приходив голяр пудрити йому волосся, що лягало п’ятьма пасмами на низьке чоло й дуже прикрашало йому обличчя  — Оноре де Бальзак, Горіо, переклад Валер’яна Підмогильного, 1927.
2. Ну, далі вже було все як слід: дали хворому ріг теплого вина з цинамоном, потім голяр пустив кров: Анклітцен пробував щось сказати, та з того нічого не вийшло: йому одняло язик  — Наталена Королева, 1313, 1935.
3. Голяр збивав йому на тімені піну, і не з гречаного борошна, як на всіх інших довбешках, і не з милких корінчиків перекотиполя, а з доброго марсельського мила, і шкріб йому голову круг оселедця, схожого на кобилячий хвіст на бунчуці гетьманському, шкріб старанно, бо гетьман Однокрил завжди намагався виглядати гарним і охайним  — Олександр Ільченко, Козацькому роду нема переводу, або ж Мамай i Чужа Молодиця, 1958.
4. Поки все це відбувалося з голярем, мікроскопісти, побачивши нових ворогів, негайно помирилися і спільними силами повели успішну боротьбу з дотепником  — Ернст Теодор Амадей Гофман, Володар бліх, переклад Євгена Поповича, 1976.
5. Це дозволяє з високою ймовірністю реконструювати причину появи «Севільського голяра» в перекладі Людмили Старицької-Черняхівської, виявленого Ольгою Смольницькою в бібліотеці НОУ — Максим Стріха, Максим Рильський – перекладач оперних лібрето, 2019.
6. У такому одязі вони виглядають радше, як лікарі – забезпечені і охайні, але такою вже була тодішня вимога до голярів. Щодня до них бритися приходили поважні особи, тож біля них голяр теж мав виглядати відповідно — prozahid.com, 17.01.2019.

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше